Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość
+48 84 627 09 44, zamosc.fra@franciszkanie.pl
Powrót do wszystkich Aktualności

Uroczystość Zesłania Ducha Świętego, 28 maja 2023 r.

 

 1. Ze wszystkich świąt kościelnych najuroczyściej obchodzona była w Polsce Wielkanoc, potem Boże Narodzenie, a trzecie miejsce wśród uroczystości dorocznych zajmowało Zesłanie Ducha Świętego, czyli Zielone Świątki. W Polsce i świecie Kościół Chrystusowy jest obecny i będzie działał do końca istnienia świata dzięki działaniu Trzeciej Osoby Boskiej. Na wzór św. Jana Pawła II z wiarą ciągle wołajmy o Ducha Świętego.
 2. Dzisiaj gościmy w naszej wspólnocie klasztornej i parafialnej o. Wiktora Mieleszko z naszego klasztoru w Udziale-Białoruś. Po Mszach o. Wiktor będzie zbierał ofiary na potrzeby franciszkanów na Białorusi.
 3. Dzisiaj Pierwsza Komunia Święta dzieci. Dla nas, dorosłych jest to okoliczność do rachunku sumienia: jak traktuję w swoim życiu Dar Eucharystii ofiarowany nam przez Pana Jezusa? Przed Bogiem rodzice są odpowiedzialni za odnawianie życia duchowego swoich dzieci m.in. przez uczęszczanie z nimi do kościoła na realną (nie telewizyjną) Eucharystię.
 4. Dzieci w białym tygodniu będą uczestniczyć w Eucharystii o godz  18.00. Pomóżmy im przedłużyć duchowo wydarzenie Pierwszej Komunii Świętej.
 5. Kalendarz liturgiczny: w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego – Święto NMP Matki Kościoła; w środę święto Nawiedzenia NMP; w czwartek, 1 czerwca, Święto Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana. Święto jest obchodzone w Polsce od 2012 roku. W piątek, 2 czerwca, młodzież w naszym kościele otrzyma w darze sakrament bierzmowania podczas Eucharystii, godz. 18.00; w następną pierwszą niedzielę miesiąca Uroczystość Najświętszej Trójcy i spotkania KŻR.
 6. W tygodniu dni odnowy duchowej: Pierwszy Czwartek, Piątek i Sobota miesiąca. W piątek kapłani udadzą się z posługą duszpasterską do chorych.
 7. Nabożeństwa czerwcowe w niedziele i dni powszednie, godz. 17.30.
 8. Spotkanie z kandydatami do bierzmowania w czwartek, godz. 18.00.
 9. Do zawarcia sakramentu małżeństwa przygotowują się narzeczeni: Piotr Mirosław Szczęsny z parafii tutejszej i Patrycja Adriana Magdziak także z parafii tutejszej. Ktokolwiek wiedziałby, iż jakieś przeszkody wzbraniają tym osobom zawarcie związku małżeńskiego, ma obowiązek zawiadomić o tym Proboszcza Parafii.
 10. Dziękujemy za składane ofiary na rzecz kościoła. Dary serc poza tacą na funkcjonowanie świątyni złożyli m.in.: Dzieci przystępujące do Pierwszej Komunii Świętej, Ludmiła Lachawiec, Barbara Anna Fijołek, Halina Bosiak, Maria Stefanek Serafin. Anna, Piotr, Diana, Beata Dołomisiewicz, Rodzina Szyport, Katarzyna i Krzysztof Krajewscy, Teresa Kudełko. Bóg zapłać!
 11. W minionym tygodniu zmarła śp. Norberta Goral z ul. Peowiaków, lat 77. Ceremonie pogrzebowe w poniedziałek. Bożemu miłosierdziu polecamy zmarłych Parafian, Sympatyków, Fundatorów i Dobrodziejów kościoła. Dobry Jezu, a nasz Panie…

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.