Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość
+48 84 627 09 44, zamosc.fra@franciszkanie.pl
Powrót do wszystkich Aktualności

Wniebowstąpienie Pańskie, 16 maja 2021 r.

Ogłoszenia duszpasterskie

Wniebowstąpienie Pańskie, 16 maja 2021 r.

 

  1. W dzisiejszą niedzielę obchodzimy Tajemnicę Wniebowstąpienia Pańskiego. Czterdzieści dni po Niedzieli Zmartwychwstania Chrystusa Kościół katolicki świętuje pamiątkę triumfalnego powrotu Pana Jezusa do nieba, skąd przyszedł na ziemię dla naszego zbawienia przyjmując naturę ludzką. Dokładnie czterdziestym dniem był miniony czwartek, ale by większa liczba wiernych mogła duchowo przeżyć ten dzień, Kościół przeniósł obchód tej uroczystości na najbliższą niedzielę.
  2. Dzisiaj, 16 maja, święto św. Andrzeja Boboli, męczennika, Patrona Polski.
  3. W najbliższą sobotę Wigilia Uroczystości Zesłania Ducha Świętego i sama Uroczystość Zesłania Ducha Świętego – wg ludowej nazwy Zielone Świątki. Nazwa wywodzi się z zielonej przyrody i wszelkiej wegetacji roślin i drzew. Niektórzy wycinali młode brzózki i stawiali je w obejściu domostw dla uczczenia Zesłania Ducha Świętego. W wielu tradycjach ludowych w tym czasie zasiane pola procesyjnie były obchodzone: niesiono chorągwie i śpiewano przy tym pobożne pieśni prosząc o Bożą opiekę nad ziemią, która rodzi pokarm dla życia. Duch Święty, Którego uczcimy za tydzień w Zielone Świątki jest mocą i duszą Kościoła Chrystusowego.
  4. Zapraszamy do uczestnictwa w nabożeństwach majowych w świątyniach i domach. Odmawianie m.in. Litanii Loretańskiej jest sposobem wyrażania naszej miłości do Maryi i proszeniem o wstawiennictwo w naszych sprawach u Boga. Sam Jezus wisząc na krzyżu powierzył Maryi troskę o nasze zbawienie. Nasze nabożeństwa majowe są także okazją do wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Maryi za zniewagi jakich doznaje od wielu ludzi.
  5. W następną niedzielę w katedrze zamojskiej Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej dzieci. Niech nasze życie, życie dorosłych dopomoże im zawsze trwać przy Eucharystii.
  6. Wiernych prosimy o przyjście i sprawdzenie godziny zamówionych Mszy św. u Franciszkanów. W tej sprawie także telefonicznie można uzyskać informacje. Upewnienie się o zamówionych Mszach świętych wynika z planowanego otwarcia kościoła franciszkanów w lipcu br. i zmian celebracji Mszy św.
  7. Franciszkanie w odbudowywanym kościele w Zamościu kontynuują montaż organów piszczałkowych. Partnerem realizacji projektu pn.: „Montaż i strojenie organów piszczałkowych w zabytkowym wnętrzu barokowego kościoła OO. Franciszkanów w Zamościu” jest Fundacja PZU Montaż, a następnie strojenia 36 głosowych organów piszczałkowych, jedynych w swojej klasie w naszym Lubelskim Regionie, podniesie w przyszłości kulturę muzyczną mieszkańców i przybywających do Zamościa turystów. Serdecznie dziękujemy Fundacji PZU za uczestnictwo w naszym wspólnym i ważnym projekcie.
  8. Ofiary na odbudowę kościoła franciszkanów w Zamościu w minionym czasie złożyli m.in.: Teodozja Stankiewicz, Renata Dolinna, Roman i Joanna Trześniowscy, Barbara i Zbigniew Sierak, Anna i Stanisław Kapłon, Zdzisława Palonka, Alicja Karchut, Krystyna Szajnoga, Jerzy Korzeniewski, Maria Karchut, Mieczysław Antoni Adamczuk, Helena Prędkiewicz, Anna Olko, Dagmara Kosarska, Helena i Walenty Jaroszuk,  Paweł Kozak, Maria Łysiak, Andrzej Bubeła, Małgorzata, Natalia i Sławomir Zubańscy, Andrzej Młynarski, Małgorzata Nurzyńska, Teresa Zalewska, KŻR z ul. Peowiaków, bl. nr 72. Ewa i Krystyna Gogojewicz. Na renowację tabernakulum ofiarę złożył Janusz Malicki. Pod Twoją obronę…
  9. Módlmy się zmarłych Parafian, Sympatyków, Dobrodziejów, Fundatorów kościoła. W minionym tygodniu zmarł śp. Andrzej Rudy z ul. Jordana, lat 60. Dobry Jezu, a nasz Panie…

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.