Koncert organowy – Bartosz Patryk Rzyman
19 maja 2024 r. (niedz.) godz. 19.00
Program koncertu:
„Polska i Niemiecka Muzyka Organowa XX i XXI wieku”
1. Marian Sawa (1937-2005) – Gaude Polonia (1990)
2. Konstanacja Kochaniec (*1976) – „Sognando” (2023)
3. Lothar Graap (*1933) – Choralpartita (1972) (*Praeludium, *Aria, *Toccata, * Passacaglia, *Choral)
4. Jan Janca (1933-2023) – Fantasie „Salve Regina” (2008)
5. Lothar Graap (*1993) – Toccata, Improvisation und Fuge (2020)
6. Konstancja Kochaniec (*1976) – Esquisse II „Rozkołysz serce swe złamane” (2023) (utwór dedykowany Bartoszowi Patrykowi Rzymanowi)
Opis programu:
Tytuł koncertu „Polska i Niemiecka muzyka Organowa XX i XXI wieku”. Dobrane utwory prezentują współczesnych, wybitnych kompozytorów muzyki organowej. Recital otwierają dwie kompozycje najwybitniejszego polskiego kompozytora muzyki organowej – Mariana Sawy. Fantazja Gaude Polonia oparta jest na trzech patriotycznych tematach: „Gaude Mater Polonia”, temacie maryjnym „Bogurodzica” oraz na temacie „Roty” . Dzieło poważne dostojne, monumentalne, idealne na rozpoczęcie koncertu. Drugim utworem będzie wirtuozowskie preludium na temat pieśni wielkanocnej. W kolejnej częśći koncertu zabrzmi już muzyka niemiecka Jana Jancy i Lothara Graapa, kompozytorów urodzonych w 1933 roku. Fantazja Jana Jancy oparta na niemieckim Te Deum to niezwykle ciekawy przykład muzyki kościelnej, poważnej, wykorzystujący tu rytmy walca i rytmy jazzowe. Kolejnym utworem jest Chorałowa Partita L.Graapa dzieło rozbudowane, posiadające 5 częsci, każda stanowi inna formę muzyczną. Kompozytor w swojej particie pod względem formy odwołuje się do muzyki baroku, lecz wypowiada się swoim, współczesnym językiem muzycznym lecz pozbawionym niepotrzebnej awangardy.Kolejnym utworem będzie PRAWYKONANIE kompozycji „Sognando” wrocławskiej kompozytorki Konstancji Kochaniec, dzieło utrzymane w wolnym, kontemplacyjnym charakterze. Na zakończenie koncertu powrócimy do twórczości Lothara Graapa, wykonam tryptyk powstały w 2020 roku, o zróznicowanym charakterze: Toccata – część wirtuozowska, Improvisation o spokojnym charakterze, przywołującym na myśl pieśń i trzecia część monumentalna Fuga, idealna na zakończenie koncertu.
Bartosz Patryk Rzyman – biografia:
Bartosz Patryk Rzyman – ukończył Akademię Muzyczną im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie koncertującej organów. Uczestniczył również w mistrzowskich kursach interpretacji organowej w Polsce i Niemczech, korzystając ze wskazówek m.in. prof. Gerharda Weinbergera, Prof.Dr. Christophera Krummachera. Bartosz Patryk Rzyman dużo koncertuje w Polsce i w Europie. Wykonał już ponad 500 koncertów, w tym na wielu Festiwalach Muzyki Organowej, m.in. w kraju, w Częstochowie na Jasnej Górze, w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Kazimierzu, Kielcach, Sandomierzu, Lublinie, Łańcucie, Jędrzejowie, Jaworznie – Długoszynie i wielu innych. Artysta ma w swoim dorobku nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe, m.in. płyta wyróżniona przez warszawskich krytyków muzycznych „Maria Sawa Organ Works V” wydana w 2011 roku w Acte Prealable, płyta „Przez wszystko do mnie przemawiałeś Panie”, wydana w 2018 roku, czy płyta nagrana na organach znakomitej polskiej firmy Zych „Magnifique Croisiere” wydana w 2019 roku przez wytwórnie Paweł Ożga Classical Sound otrzymały również bardzo pozytywne opinie. Bartosz Patryk Rzyman ceniony jest za interpretacje współczesnej muzyki organowej. Wielu kompozytorów dedykuje mu swoje utwory, m.in. prof. Leszek Wisłocki, Konstancja Kochaniec, Tomislav Ante Vodacović, czy amerykański kompozytor Carson Cooman. Artysta dokonał wielu prawykonań dzieł wybitnego polskiego kompozytora Mariana Sawy i posiada w repertuarze 137 utworów tego twórcy. Bartosz Patryk Rzyman został uhonorowany wyróżnieniami za swoje muzyczne dokonania na niwie kultury chrześcijańskiej. Pozytywny stosunek krytyków sztuki muzycznej do dorobku Bartosza Patryka Rzymana znajduje wyraz – w przytoczonej opinii: „Tego pewnego siebie , charyzmatycznego i bezkompromisowego artystę miałem przyjemność posłuchać dwukrotnie na żywo. Pierwszy raz na Clarus Mons w Częstochowie (2013), drugi – w Rzymskokatolickiej Parafii św. Michała Archanioła w Michałkowicach (2015)….. Trzy wymienione wyżej cechy określają przede wszystkim wysoki stopień dojrzałości artystycznej organisty. A tej nie można odmówić pełnym finezji i polotu wypowiedziom muzycznym z jego (…) albumu „Przez wszystko do mnie przemawiałeś Panie!” (Tomasz Ostafiński, Katowice,2018).W latach 2020/2021 Bartosz Patryk Rzyman był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Artysta jest członkiem honorowym warszawskiego Towarzystwa im. Mariana Sawy.W styczniu 2023 roku został nominowany przez Gazetę Wrocławską na Osobowość Roku 2022 w dziedzinie Kultura, za promowanie współczesnej muzyki organowej w Polsce i za granicą.
Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia.
https://www.youtube.com/@Contr