Koncert organowy – Jan Bokszczanin
26 listopada, godz. 19.00
Jan Bokszczanin, organista, pedagog.
W 2000 roku ukończył studia w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Joachima Grubicha. W późniejszych latach był stypendystą doktoranckim
w University of North Texas (USA), gdzie studiował pod kierunkiem
prof. Jesse E. Eschbacha.
Koncertuje w większości krajów Europy, w Rosji, Azji oraz w USA.
Występował z recitalami organowymi w tak prestiżowych miejscach jak: Katedra Notre Dame de Paris, Katedra we Freibergu, Katedra w Brugii, University Chappell w Glasgow, Katedra Katolicka w Moskwie, Meyerson Symphony Hall w Dallas (USA) oraz Katedra Matki Bożej Anielskiej w Los Angeles, w której 11 listopada 2018 roku wykonał koncert
w setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.
Jan Bokszczanin nagrał ponad dwadzieścia płyt CD z muzyką organową dla renomowanych wytwórni płytowych, a w 2012 roku nakładem wydawnictwa Polihymnia ukazała się jego monografia – „Główne tendencje rosyjskiej i radzieckiej muzyki organowej”.
W tym samym wydawnictwie, pod jego redakcją ukazało się sześć zeszytów z utworami Mariana Sawy. Ponadto zebrał i przygotował do druku 12-tomową antologię – Arcydzieła muzyki organowej, będącą swoistym zbiorem renesansowej i barokowej muzyki organowej z różnych ośrodków Europy.
Wielu współczesnych kompozytorów pisało dla niego swoje utwory m.in.: Miłosz Bembinow, Carson Cooman, Krzesimir Dębski, Alicja Gronau-Osińska, Paweł Łukaszewski, Dariusz Przybylski, Weronika Ratusińska, Marian Sawa, Piotr Tabakiernik, Piotr Wróbel oraz Ignacy Zalewski. Marian Sawa dedykował mu osiem z jedenastu skomponowanych dla niego utworów.
Jan Bokszczanin jest także organizatorem życia muzycznego – dyrektorem artystycznym: Legionowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej, Lubaczowskiego Festiwalu Muzyki Kameralnej i Organowej i innych.
Prof. dr hab. Jan Bokszczanin prowadzi klasę organów w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina. W latach 2016-2020 pełnił funkcję prodziekana w tejże Uczelni. Jest także nauczycielem gry na organach w Państwowej Szkole Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Sochaczewie.
W 2019 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznał mu honorową odznakę „Zasłużony dla Kultury Polskiej”.
Program:
Johann Sebastian Bach (1685-1750) – Fantazja i fuga g-moll BWV 542
– Preludium chorałowe nt. „Nun komm der Heiden Heiland” BWV 659
Louis-Nicolas Clerambault (1676-1749) – Suite du deuxième ton
– Plein jeu
– Duo
– Trio
– Basse de Cromorne
– Flutes
– Recit de Nasard
– Caprice sur les Grand Jeux
Felix Mendelssohn-Bartholdy (1809-1847) – Allegretto z IV Sonaty B-dur
Felix Borowski (1872-1956) – I Sonata
– Allegro ma non troppo
– Adagio
– Allegro con fuoco
Flor Peeters (1993-1996) – Aria op. 51
Petr Eben (1929-2007) – Festive Voluntary