Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość
+48 84 627 09 44, zamosc.fra@franciszkanie.pl
Powrót do wszystkich Aktualności

Pierwsza Niedziela Adwentu, 3 grudnia 2023 r.

 1. Rozpoczynamy okres Adwentu, który jest czasem oczekiwania i przygotowania na przyjście Chrystusa. Za cztery tygodnie uroczyście będziemy obchodzić pamiątkę Jego pierwszego przyjścia na ziemię.
 2. Symbole Adwentu: wieniec adwentowy, świeca zwana „Roratką” – symbolizująca Osobę Maryi. Innym znakiem adwentowym jest Msza św. zwana Roratnią. Będzie ona sprawowana w dni powszednie rano o godz. 7.00. Dla dzieci we wtorki i czwartki o godz. 16.30.
 3. Dzisiaj gościmy w naszym kościele panią mgr Annę Krogulską, która wygłosi katechezę o Całunie Turyńskim.
 4. Po Mszach św. o godz. 9.00 i 12.00 spotkania KŻR.
 5. We wtorek, 29 listopada zaczęliśmy nowennę przed Uroczystością Niepokalanego Poczęcia NMP. W Zakonach Franciszkańskich szczególnie jest czczona Maryja w otrzymanym od Boga przywileju poczęcia bez grzechu pierworodnego. Ostatnim wielkim czcicielem Matki Bożej Niepokalanej był św. O. Maksymilian Maria Kolbe. Na jej cześć budował klasztory Niepokalanowy w Polsce i Japonii. My również włączmy się w rozważanie i życie Matki Bożej w tajemnicy jej Niepokalanego Poczęcia.
 6. W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP, w piątek rozpoczniemy rekolekcje adwentowe do niedzieli włącznie. Eucharystia i nauki w piątek i sobotę: 7.00; 9.00; 12.00 (w piątek Godzina łaski); 15.30; 18.00. Rekolekcjonistą będzie ks. prof. Marek Jezierski z Lublina.
 7. Program wizyty duszpasterskiej jest umieszczony w ogłoszeniach parafialnych tydzień temu.
 8. Wierni, którzy odeszli do Pana, niech odpoczywają w pokoju z Chrystusem Zbawicielem. Bożemu Miłosierdziu polecamy m.in.: śp. Bogumiłę Chudoba z ul. Peowiaków, lat 95; śp. Andrzeja Piesiewicza z ul. Peowiaków, lat 55. Dobry Jezu, a nasz Panie…

Informacja do ogłoszeń

800 lat temu 25 grudnia 1223 roku w miejscowości Greccio na terenie dzisiejszych Włoch św. Franciszek z Asyżu upamiętnił narodziny Pana Jezusa, poprzez urządzenie żłóbka i zorganizowanie Szopki Betlejemskiej. Wydarzenie to dało początek wielowiekowej tradycji. W związku z jubileuszem osiemsetlecia tamtego wydarzenia Stolica Apostolska dała możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami  (czyli spowiedź, Komunia Święta i modlitwa w intencjach Ojca Świętego oraz wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego) wszystkim wiernym, którzy w okresie od 8 grudnia 2023 roku do 2 lutego 2024 roku:

 • odbędą pielgrzymkę do jakiegokolwiek kościoła franciszkańskiego na całym świecie;
 • wezmą udział w uroczystościach jubileuszowych albo oddadzą cześć Dzieciątku Jezus modląc się przed ustawionym tam żłóbkiem;
 • odmówią modlitwę „Ojcze nasz”, Wyznanie wiary oraz wezwą wstawiennictwa Świętej Rodziny z Nazaretu: Jezusa, Maryi i Józefa oraz świętego Franciszka z Asyżu.

Osoby starsze, chorzy i wszyscy, którzy z poważnej przyczyny nie są w stanie wyjść z domu, tak samo mogą uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy żal za grzechy i postanowienie wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, zwykłych warunków uzyskania odpustu zupełnego, jeśli w sposób duchowy przyłączą się do obchodów jubileuszowych, ofiarowując miłosiernemu Bogu swoje modlitwy, boleści lub dolegliwości własnego życia.

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.