Stanisława Staszica 1, 22-400 Zamość
+48 84 627 09 44, zamosc.fra@franciszkanie.pl
Powrót do wszystkich Aktualności

XXXI Niedziela Zwykła, 5 listopada 2023 r.

  1. Wierzący często dziś się zastanawiają nad widoczną walką dobra ze złem. Patrząc z perspektywy Boga, musimy uznać, że, wbrew pozorom, wszystko jest pod kontrolą. Gdyby szatan dysponował nieograniczoną swobodą działania, zniszczyłby świat w bardzo krótkim czasie. Siła jego destrukcyjnych działań jest zawsze powściągana mocą i sprawiedliwością Bożą oraz wiarą wiernych. Pierwszą przeszkodę działaniu złu postawił sam Jezus, kiedy — zakładając Kościół — zwrócił się do Piotra słowami: „Ty jesteś opoką i na tej opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne nie zwyciężą go”. Tradycja katolicka postrzega tę obietnicę jako gwarancję Bożej ochrony przed najgorszym nawet zagrożeniem. Wierzymy, że Kościół nie da się zepchnąć z prawidłowego kursu, że nie pozwoli, by zniszczyli go zdrajcy, działający często od wewnątrz. Inną przeszkodą, która nie pozwoli, by zło zawładnęło światem, będzie obecność świętych — tych, którzy bez względu na wszystko pozostaną wierni. Oni udowodnią, że kłamstwo i nienawiść, pleniące się w świecie za sprawą piekielnych sztuczek, pozostają absolutnie bezsilne, wobec tajemnicy mocy Chrystusa obecnej w dawnych i współczesnych świętych Kościoła. Eucharystia była ich mocą!
  2. W niedzielę spotkania KŻR, dzieci i rodziców przygotowujących się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej oraz kandydatów do bierzmowania.
  3. Swoje imieniny obchodzi o. Karol Baranowski. Ojcu Karolowi i wszystkim mających za patrona św. Karola Boromeusza, niech Bóg błogosławi.
  4. Po Mszy św. sprawowanej o godz. 14.30 można zwiedzić z przewodnikiem podziemia naszego kościoła.
  5. Kalendarz kościelny: we wtorek wsp. bł. Heleny Enselmini (1207-1231), klaryski; w środę wsp. błogosławionego Jana Dunsa Szkota (1266-1308), franciszkanina, obrońcy prawdy o Niepokalanym Poczęciu NMP; w czwartek, 9 listopada, Święto rocznicy poświęcenia Bazyliki Laterańskiej (rok 324); w piątek wsp. Leona Wielkiego (390-461), papieża, doktora Kościoła; w sobotę, 11 listopada, obchodzimy 105-rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Niepodległość została wymodlona, wypracowana i wywalczona przez Polaków, którzy stali się wewnętrznie wolnymi, ugruntowanymi w wierze i odpowiedzialnymi za naród.
  6. Jak pomagać zmarłym? Między innymi ofiarujemy za poleconych w wypominkach Mszę św. przez cały listopad w dni powszednie o godz. 9.00, a przed Eucharystią o godz. 8.45, 15.15 odczytujemy kolejno grupę osób poleconych modlitwie Kościoła. Kartki wypominkowe można jeszcze dołączyć. Za zmarłych ofiarujmy odpusty dla skrócenia im mąk czyśćcowych. Ważne tutaj jest nasze życie w łasce uświęcającej i przyjmowanie w całości (nie wybiórczo) prawd naszej wiary.
  7. Przywrócenie wolności sakralnej naszej świątyni dokonało się dzięki wielu ofiarnym Parafianom, Dobrodziejom, Sympatykom; dzięki Instytucjom Państwa Polskiego i Funduszom Europejskim, dzięki zaangażowaniu duchowemu i materialnemu ludzi dobrej woli, władz naszego Miasta. Dziękujemy Wykonawcom i wszystkim Osobom, którzy trudzili się przy tym zadaniu odbudowy ziemskiego domu Bożego, symbolu Domu Wiecznego.
  8. W następną niedzielę, 12 listopada, o godz. 12.00 sprawowana będzie Msza św. za zmarłych pracowników i emerytów Narodowego Banku Polskiego Oddział Zamość oraz za zmarłych z ich rodzin.
  9. Bożemu miłosierdziu polecamy zmarłych: śp. Dariusza Kapłuna z ul. Wiśniowej, lat 58. Wieczny odpoczynek…

Parafia pw. Zwiastowania Najświętszej Maryi Pannie w Zamościu © 2020. Wszelkie prawa zastrzeżone.